Tanie, drogie i luksusowe fototapety

Zachód słońca jako dekoracja na całą ścianę do sypialni.
Zachód słońca jako dekoracja na całą ścianę do sypialni.

Oglądając dekoracje naklejane na ściany, godne zastanowienia jest czym się owe fototapety różnią. Jaką fototapetę zastosować do salonu (my polecamy takie fototapety do salonu), a jaką do łazienki. Dlaczego jedne są drogie „jak zboże”, a inne tanie „jak siano”. Od czego zależy cena i na co zwrócić uwagę dokonując zakupu. Poszukiwania odpowiedzi rozpoczniemy od sklepu agatonstudio.pl w porównaniu z dużym aukcyjnym portalem sprzedający wszystko – w tym foto-tapety.

Czy ten obraz namalowała drukarka?

Nie jest tajemnicą, że fototapety na wymiar są drukowane na specjalnych wielkich drukarkach. Wielkość drukarki ma nikłe znaczenie jeżeli chodzi o ostateczną cenę dekoracji. Nie ma większego znaczenia, gdyż i tak producenci podkładów na których wykonywane są fototapety starają się dopasować ich szerokość do fizycznych możliwości naklejenia. Nie ma podkładów o szerokości 200 cm, gdyż ich naklejenie byłoby co najmniej trudne. Szeroka płachta na 200 cm będzie się załamywała pod własnym ciężarem, będzie narażona na uszkodzenia. Takich szerokości podkładu nie ma. Najszersze mają 150 cm i to jest zdroworozsądkowa granica. Co zatem ma wpływ? Wpływ mają tusze – farby jakimi fototapety są drukowane oraz ich ilość jaką podkład jest pokryty. Można wykonać dekorację tuszami solwentowymi, które są tanie, ale śmierdzą i odparowują toksyczną chemię, ale można ten sam wzór wykonać certyfikowanymi, droższymi farbami lateksowymi, które są bezwonne, a ich wykonanie jest pod stałą kontrolą zewnętrznych laboratoriów. O ile nasze zdrowie można sobie lekceważyć, to lekceważenie zdrowia dziecka raczej nie wchodzi w rachubę. Podsumowując, rodzaj farb:

zawsze pytaj czym TO zostało wydrukowane

Fototapeta z uliczką optycznie powiększy przestrzeń. Dekoracja naklejona na odstającą od ściany płytę regipsową doda przestrzeności.
Fototapeta z uliczką optycznie powiększy przestrzeń. Dekoracja naklejona na odstającą od ściany płytę regipsową doda przestrzeności.

i do pokoju dziecka, lub fototapety do pokoju oraz sypialni zamów zawsze wykonaną tuszami lateksowymi. Inną kwestią jest nasycenie kolorów. Tutaj w grę wchodzi ilość farby jaka trafi na podkład. Można wydrukować tanio – mała–ilość farby lub w jakości nasyconej – duża ilość farby. Tutaj przelicznik jest prosty. Mało – tanio, dużo – drożej. Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy mieć na ścianie mdłą, czy nasyconą dekorację.

Wracamy do przykładu, który za przykład służył, aby sprawdzić materiały

Zakamarki miasta w Peru dodają ożywczej, ekspresyjnej czerwieni do jadalni. Fototapeta poprawiająca apetyt.
Zakamarki miasta w Peru dodają ożywczej, ekspresyjnej czerwieni do jadalni. Fototapeta poprawiająca apetyt.

Jak z naszych ustaleń wynika agoteka drukuje farbami lateksowymi z dużą ilością farby. Eliminując więc kwestię płynną skupmy się na podkładach. Na tym, na czym, fototapeta jest wykonywana. Można wybierać: papier lateksowy. Papier pokryty bardzo cienką, prawie niewidoczną warstwą lateksu. Papier nie jest drogi, więc i tapeta nie jest najdroższa. Koszt w tym sklepie, to 90 zł za m2. Gdzie zastosować taki materiał? Odpowiedź jest prosta. Można zastosować prawie wszędzie. Do kuchni, salonu, sypialni, pokoju dziecka. Nie spodziewajmy się jednak fajerwerków. Kolory pozostaną piękne, ale będzie to jednak gładka fototapeta na papierze. Kolejnym materiałem jest winyl na podkładzie papierowym. Prawie gładka fototapeta za 150 zł, którą można delikatnie zmywać, laminowaną za 200 zł można zmywać na okrągło.

Jak rozmoznać luksusową fototapetę.

Prawdziwie luksusowym podkładem dla fototapety jest podkład imitujący płótno na podkładzie fizelinowym. To taka perełka i raczej droższego podkładu na „półkach” się nie spotyka. Wiążąc ten podkład z wydrukiem lateksowym oraz doskonałym zdjęciem otrzymujemy dekoracyjnego Leksusa. Nawet w niewielkim rozmiarze uszlachetni wnętrze i zatrzyma wzrok. Fototapeta będzie imitowała płótno na ścianie.


Comments are Closed

© 2024 Dobrze Dobrane Dekoracje | Design Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress